Chlazení - ucpaný chladič
Klasický notebook se dá přirovnat k vysavači. Asi málokdo z nás má doma sterilní prostředí, proto nezabráníme tomu, aby náš notebook různé nečistoty nevsál do svých útrob. Bohužel narozdíl od vysavače v notebooku není žádný šáček, který by šel snadno vyměnit za nový. V notebooku se všechny nečistoty (prach, drobky, srst domácích mazlíčků atd...) pomalu ale jistě usazují v žebrování chladiče, ventilátoru a v menší míře po celém vnitřku.
Časem je žebrování chladiče tak ucpané vrstvou nečistot, že přestává fungovat cirkulace vzduchu pro správný odvod tepla. Teplota notebooku stoupá, ventilátor je hlučný, reakce notebooku se zpomalují. Teď je poslední možnost dát notebook vyčistit a předejít tím závažnému poškození nejčastěji grafického čipu.
Opravy grafických čipů jsou nákladné a časově náročné viz. zde. Předejdětě proto těmto problémům pravidelnou očistou chladícího systému. Preventivně doporučuji čištění 1x za dva roky. Pokud notebook používáte každý den v prašném prostředí je vhodné čistění 1x za rok. Notebooky používané v dílnách a extrémě prašných provozech i častěji. Kompletní vyčistění chladícího systému notebooku tj. žebrování chladič, lopatky ventilátoru a jeho uložení, vysátí okolí ventilátoru a celé PCB notebooku je cenově velmi přijatelné a začíná už na 350,-. Po předchozí domluvě se dá zvládnou i na počkání (záleží na kontrétním modelu a přístupu k chladícímu systému).
Přepastování čipů v chladící soustavě (CPU, GPU... ) spočívá v odstranění staré chladící pasty a nanesení pasty nové. Přepastování je prakticky zbytečné provádět při čištění chladící soustavy, které se obejde bez manipulace s chladičem, naopak je však nezbytné v případech, kde se při čištění chladič demontuje. K přepastování používáme výhradně pasty výrobce Arctic Cooling (MX-2 a MX-4), které mají výborné teplovodivé vlastnosti.
Vysoké teploty jsou u notebooků zkrátka velký problém, který je často spojený s velkými výdaji za opravu grafického čipu nebo výměnu základní desky.